01.02.2020

Nietuzinkowy fizyk (odcinek 32)

 

Kilka dni temu skończyłem czytać autobiografię Richarda Feynmana - nietuzinkowego fizyka pochodzenia amerykańskiego, laureata Nagrody Nobla. Feynman już od najmłodszych lat interesował się nauką i eksperymentami, a kiedy skończył studia, wiódł bardzo intensywne życie. Niektóre jego doświadczenia „brzmią” tak, jakby zostały wyciągnięte z życia współczesnego nastolatka i, szczerze mówiąc, gdybym nie wiedział, o kim jest ta książka, pomyślałbym, że ktoś opisał piątkową/sobotnią noc jednego z moich rówieśników. Poza tym Feynman wspomina też o zabawnych w(y)padkach oraz faux pas, które popełnił, podróżując po świecie (np. w Japonii). Ciekawym epizodem w życiu naukowca były prace nad budową bomby atomowej Trinity (Projekt Manhattan), podczas których autor  „robi kawały” swoim przełożonym polegające na tym, że włamuje im się do szafek i "pożycza" ściśle tajne dokumenty. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Wielokrotnie wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika.

                                              Damian Wieczorek

 

 

 

 

Migawki z budowy hali sportowej

Wizualizacje i informacje o budowanej hali sportowej:Zobacz

Wirtualne Drzwi otwarte w LO nr XIII

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami promocyjnymi w zakładce REKRUTACJA.

Szlif 06/2020

Nowy numer!

A w nim nowe i świeże artykuły, felietony i wywiady przgotowane przez uczniów klas dziennikarskich.

Szkicownik

Z teczki klas architektonicznych i nie tylko...

Dzisiaj szkic, autor: Olga Szatkowska 3I

Wizyta u prezydenta Wrocławia

22 lutego Młodzieżowa Wszechnica Dziennikarska gościła u prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Spotkanie rozpoczęliśmy od wręczenia naszej koleżance Juli Borskiej legitymacji dziennikarskiej oraz nagrody za najlepszy artykuł w lutowym miesięczniku Szlif.

Czytaj dalej...

Ranking Perspektyw

Fun­da­cja Edu­ka­cyjna „Per­spek­tywy” potwier­dza, że Liceum Ogól­no­kształ­cące nr XIII im. Alek­san­dra Fre­dry we Wro­cła­wiu jest wśród 500 naj­lep­szych liceów w Pol­sce skla­sy­fi­ko­wa­nych w Ran­kingu Liceów i Tech­ni­ków PERSPEKTYWY 2019 i przy­słu­guje mu tytuł „Zło­tej Szkoły 2019”

Czytaj dalej...

Strona archiwalna szkoły

Strona archiwalna LO nr XIII i Gimnazjum nr 48